Septembris-Oktobris / 2022

Rudens sākums mums allaž ir bijis laiks, kad nopietni izvērtējam paveikto, sagatavojam un iesniedzam visas nepieciešamas atskaites, kā arī saplānojam aktivitātes nākamajam gadam.  Birojā par šo periodu sakām, ka "šis ir laiks, kad sākam mizot kartupeļus viesību galdam, pie kura visi pulcēties varēsim nākamā gada vasaras sākumā – Sarunu festivālā LAMPA". Teiciens ‘ragavas taisa vasarā, ratus ziemā’ labi raksturo šos divus mēnešus.

Sarunu festivāls LAMPA 2023

Sarunu festivālam LAMPA 2022 noslēdzoties, mums uzreiz bija sajūta, ka ir pienācis laiks izjaukt to pa gabaliņiem un gluži kā puzli salikt atpakaļ. Kaut gan to izvērtējam katru gadu, taču šoreiz gribējās pamatīgāk, jo galu galā festivāls nākamgad notiks jau devīto reizi. Tam ķērāmies klāt septembrī, turpinot sarunas gan savā starpā, gan ar partneriem. Līdztekus rakstījām projekta pieteikumus un uzrunājām jaunus atbalstītājus, neatlaidīgi piesaistot finanšu līdzekļus, jo bez tiem festivāls nemaz nevarētu notikt. Festivāla finanšu stabilitāte ir arī liels izaicinājums festivāla ilgtspējai.

Sarunu skola LAMPA – kas tālāk?

2018. gadā uzsākām jaunu iniciatīvu – Sarunu skolu LAMPA, praktisku nodarbību ciklu, kuru laikā ikviens varēja gūt praktiskas iemaņas labākai saskarsmei ar līdzcilvēkiem. Sākumā klātienē vairākās Latvijas pilsētās un vēlāk tiešsaistē kopumā novadījām vairākus desmitus nodarbību par komunikāciju, cilvēku saskarsmi, demokrātiju un daudz ko citu. Laiki mainās, tāpēc rudeni iesākām ar jaunā Sarunu skolas LAMPA piedāvājuma plānošanu.

Noslēdzies starptautiskais projekts ““Pārmaiņu aģenti: mākslas mediācija kā saruna”

Projekts par mākslas mediāciju, kuru iesākām kopā ar partneriem no Igaunijas, Zviedrijas un Somijas pirms diviem gadiem, nu jau ir noslēdzies un visas atskaites ir iesniegtas. Tā mums ir bijusi unikāla pieredze darboties vizuālās mākslas jomā – kopā ar Latvijas Laikmetīgās mākslas centru un mākslinieci Annu Priedolu veidot izstādi par demenci un ar to sirgstošo pieredzi, kā arī strādāt ar mākslas mediatoru grupu – cilvēkiem no dažādām nozarēm un profesijām, kas projekta gaitā bija apguvuši prasmes un zināšanas par mākslas mediāciju un tās sociālo spēku. Vairāk par projektu lasiet tā mājaslapā.

Demokrātijas festivālu asociācijas tikšanās – beidzot klātienē

Pēdējo reizi ar mūsu kolēģiem un draugiem no Demokrātijas festivālu asociācijas, kuru līdzdibinājām 2018. gadā, bijām tikušies gandrīz pirms trim gadiem – 2019. gada decembrī, tāpēc liels bija prieks, beidzot satiekoties klātienē Briselē. Esam asociācijas valdē, tāpēc bijām arī aktīvi iesaistīti programmas izveidē. Kopā pavadījām gandrīz divas pilnas dienas – no 28. septembra vakara līdz 30. septembra pēcpusdienai –, prezentējot festivālu paveikto aizvadītajā gadā un pārrunājot vissīkākās detaļas: no drošības aspektiem un programmas veidošanas niansēm līdz izvērtēšanai un ietekmes mērīšanai.

Norvēģu demokrātijas festivāls “Ārendālsuka” viesojas Cēsīs

19. un 20. oktobrī Cēsīs kopā ar Sarunu festivāla LAMPA līdzrīkotājiem – Cēsu novadu pašvaldību – uzņēmām viesus no Norvēģijas, demokrātijas festivāla “Ārendālsuka” vadītāju Tūni S. Taraldsenu, tā jauniešu programmas vadītāju Mariju Moksnesu un Ārendālas reģiona domes priekšsēdētāju Robertu Korneli Nordli. Šī tikšanās ir daļa no vasarā iesāktā projekta Tiltu veidošana starp Latvijas un Norvēģijas demokrātijas festivāliem un pašvaldībām”. Šoreiz kopā sarunās pavadījām daudzas stundas, taču paspējām arī izstaigāt pilsētu, pabūt koncertzālē "Cēsis", Vides risinājumu institūtā, koprades mājā “Skola6” un izbaudīt Cēsu pils senatnīgo šarmu.

DOTS stratēģiskā plānošana Jūrmalā

Mēdz teikt, ka koncentrējoties uz kokiem, ir grūti ieraudzīt mežu – līdz ar to ir svarīgi uz paveikto un plānoto paraudzīties plašākā kontekstā. To darām ik gadu, kopā ar fonda valdi sarunās un diskusijās pavadot divas dienas vienā no Latvijas skaistajām vietām – šoreiz 14. un 15. oktobrī Jūrmalā.

Hāgas kluba tikšanās Stambulā

No 8. līdz 10. septembrim fonda izpilddirektore Ieva Morica apmeklēja ikgadējo Hāgas kluba tikšanos Stambulā, kuru šoreiz rīkoja "Aydın Doğan fonds" no Turcijas. 1971. gadā dibināto Hāgas klubu veido 30 lielāko fondu un filantropisko organizāciju vadītāji Eiropā un biedri no ASV, Āzijas un Austrālijas, tiekoties reizi gadā, lai neformāli apspriestu filantropijas lomu un fondu pārvaldību. Nākamā tikšanās notiks Rīgā 2023. gada septembrī.

Uzsākam jaunu projektu – “Demokrātija Covid-19 pandēmijas laikā Baltijas valstīs”

Sadarbībā ar Atvērtās Lietuvas fondu un Atvērtās Igaunijas fondu uzsākām jaunu projektu “Demokrātija Covid-19 pandēmijas laikā Baltijas valstīs”, kas guvis Eiropas Komisijas atbalstu. Tā mērķis ir rosināt diskusijas par sarežģītiem jautājumiem un sagatavot praktiskus risinājumus, kā novērst Covid-19 ierobežojumu ietekmi uz demokrātijas kvalitāti un cilvēktiesību ievērošanu. Projekts ilgs divus gadus, paredzot gan pētniecisko darbu, gan publisku diskusiju rīkošanu visās Baltijas valstīs.

Darbnīca jauniešiem “Kāpēc vēlēt?”

25. oktobrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā norisinājās Eiropas Parlamenta Latvijā Vēstnieku skolas atklāšanas pasākums, kura ietvaros Egita Prāma 150 jauniešiem no visas Latvijas novadīja darbnīcu “Kāpēc vēlēt?”. Tas nudien bija liels izaicinājums, bet vienlaikus arī liels prieks!

Eiropas Parlamenta Vēstnieku skolas programmas mērķis ir jauniešos veicināt apziņu par sevi kā nozīmīgu ES daļu, rosināt izpratni par sabiedrībā notiekošo un motivēt līdzdarboties.

Lekcija par projektu vadību LU studentiem

Mums ir uzkrāta liela pieredze un zināšanas projektu vadībā, tāpēc priecājamies ar tām dalīties tālāk. 25. oktobrī Ilze Samīte Latvijas Universitātes Filoloģijas fakultātes Klasiskās filoloģijas maģistriem nolasīja lekciju par projektu izstrādi humanitārajās zinātnēs.

Mācīšanās, satikšanās un tīklošanās

Rudenī parasti varam drusku atvilkt elpu un rast laiku arī dažādu pasākumu apmeklēšanai, kur smelties jaunas zināšanas, gūt iedvesmu un satikties ar interesantiem cilvēkiem.

Septembrī Egita Prāma un Ieva Morica piedalījās pasākumu ciklā "Atvērtības triatlons. TICU:DAŽĀDĪBA IEDVESMO" par dažādību un atvērtību reliģiskās piederības kontekstā un apmeklēja Ziemeļvalstu dienās Cēsīs. Ieva apmeklēja arī konkursa "Balva cilvēka izaugsmei” apbalvošanas ceremoniju, kurā tika godināti Latvijas cilvēki, organizācijas un uzņēmumi par ieguldījumu cilvēka izaugsmē, bet Egita piedalījās darbnīcā “Travelling Democracy Lab: Workshop and Discussion with Danish and Ukrainian Journalists”, kurā bija iespējams gūt zināšanas par Ukrainas žurnālistu darbu kara apstākļos. Savukārt Lelde Prūse bija klāt Latvijas Kultūras akadēmijas Mentoru programmas noslēguma pasākumā, būdama mentore LKA studentam Rūdolfam Kivleniekam, kurš bija iesaistījies arī fonda darbībā, tostarp asistējot Sarunu festivāla LAMPA tapšanas periodā.

Oktobrī Ieva Morica piedalījās Atvērtās sabiedrības Eiropas tīkla (Open Society European Network) sanāksmē Berlīnē, Egita Prāma apmeklēja RTU Zinātnes un inovāciju centra atklāšanu, bet Irīna Kuzņecova apmeklēja vairākus ar komunikāciju, drošību un ārpolitiku saistītus pasākumus – NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centrs rīkoto konferenci "Emerging Trends in Social Media 2022", Latvijas Transatlantiskās organizācijas rīkoto Rīgas konferenci, kā arī Latvijas Ārpolitikas institūta semināru “Baltkrievijas nākotne kara ēnā”.